top of page

Tarsal tünel sendromu

Tarsal tünel sendromu posterior tibial sinirin topuğun iç yanındaki çıkıntının hemen altındaki bağ dokusu altında dar tünelde sıkışmasıdır. Eldeki karpal tünel sendromunun ayakta görülen şeklidir. Tarsal tünel, topuğun iç kemik çıkıntısının hemen altından geçer. Tarsal tünelden posterior tibial sinirin yanısıra, ayak baş parmağına ve parmaklara bükülme hareketi yaptıran kasların tendonları da geçer.

 

Kırık sonrası kemiklerdeki şekil bozuklukları, alçılama, kaslarda ve bağlarda kalınlaşma ve bağların romatizmal iltihapları bu tüneli daraltarak siniri sıkıştırır.

 

Hastalar çoğunlukla ayak parmaklarında, topukta ve ayak tabanında yanıcı ağrı duyar. Ağrı gece uykudan uyandırabilir ve baldırlara vurabilir. Topuk iç çıkıntısı arkasındaki çukurluğa bastırılırsa şiddetli ağrı olur. Ayak baş parmağı ve diğer parmakların hareketinde güçsüzlük olabilir.

 

Kesin tanı EMG ile konur. EMG de sinir iletim hızı azalmıştır. Tedavisinde lezyon bölgesine kortikosteroid enjeksiyonu yapılır, ancak hastaların çoğunda cerrahi olarak sinirin serbestleştirilmesi ve basının ortadan kaldırılması gerekir.

bottom of page