Radial sinir tuzaklanması (Spiral oluk tuzak nöropatisi)

Tuzaklanma sıklıkla triseps (kol arka bölüm) adalesinin dış tarafında ve kolun ortasındadır. Tuzaklanma nedenleri humerus (üst kol kemiği) kırıkları, dıştan olan basılar (sandelye kenarına kol dayama) ve tümörler gibi nedenlerdir. Ağır egzersiz, ters ameliyat pozisyonu, travma, omuz dislokasyonu (çıkığı), klavikula (köprücük kemiği) kırığı ve omuz cerrahileri gibi iatrojenik (cerrahiye bağlı) nedenlerle de oluşabilmektedir.

Nörolojik muayenede tam bir bilek düşmesi ile parmaklar ve başparmağın yukarı kaldırılmasında (ekstansiyonunda) zayıflık vardır. Dirsek ekstansiyonu normaldir. Aynı zamanda elin başparmak tarafında tam hissetmeme vardır. Bu hastaların büyük kısmı kendiliğinden iyileşir. Bu nedenle cerrahi karar geciktirilmelidir. Sinirin yönü boyunca yapılan muayenede hassasiyet vardır.

 

Konservatif tedaviye cevap vermeyen olgularda cerrahi tedavi planlanmalıdır.

Cerrahi olarak, kolun dış yüzünde kemikle kas arasında sıkışan sinir kurtarılarak rahatlatma sağlanır. Ameliyat sonrası erken dönemde hastanın şikayetlerinde belirgin düzelme olması beklenmektedir.

Prof. Dr. Halil İbrahim Seçer

Tlf (Türkiye): 0 532 542 8339

Tlf (Kıbrıs)   : 0 548 842 8339

Bu websitesi Prof. Dr. Halil İbrahim Seçer'in resmi kişisel sayfasıdır. Bu sitede yer alan makale ve videolar izinsiz kopyalanamaz. Kaynak belirtilerek ve bağlantı verilerek alıntı yapılabilir. Bu sitede verilen bilgiler tanısal veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için uzman bir hekime başvurunuz.

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now