Sayfa Başlığı

Lateral femoral kutanöz sinir tuzaklanması (Meraljia parestetika)

Bacağın dış yüzünün duyusunu sağlayan bu sinir kasık hizasında kas ve bağların arasından çıktığı yerde sıkışarak şikayetlere neden olmaktadır. Şişmanlık, sıkı kemer ve elbise kullanma alışkanlığı, uzun süreli anormal pozisyonda oturma ve o bölgeye ait bazı ameliyatlar sıklıkla sinirin sıkışma nedenleridir.

 

Hastanın bacak dış yüzünde karıncalanma, soğukluk, yanma hissi ve şimşek çakar tarzda ağrılar vardır. Başlangıçta fiziksel aktivitenin değiştirilmesi, sıkı kemerler, korse ve bağların kaldırılması ve kilo verme gibi konservatif yaklaşımlar tercih edilmektedir. Rahatlatma olmaz ise kasık bölgesine lokal sinir blokları veya steroid enjeksiyonları uygulanır.

 

Bu tedavilere yanıt vermeyen hastalarda kasık bölgesinde sinirin sıkıştığı yerden rahatlatılması amacıyla cerrahi düşünülmektedir.

Prof. Dr. Halil İbrahim Seçer

Tlf (Türkiye): 0 532 542 8339

Tlf (Kıbrıs)   : 0 548 842 8339

Bu websitesi Prof. Dr. Halil İbrahim Seçer'in resmi kişisel sayfasıdır. Bu sitede yer alan makale ve videolar izinsiz kopyalanamaz. Kaynak belirtilerek ve bağlantı verilerek alıntı yapılabilir. Bu sitede verilen bilgiler tanısal veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için uzman bir hekime başvurunuz.

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now