Karotiko-Kavernöz Fistül (KKF)

KKF, travma sonrası veya kendiliğinden olabilir. Travma sonrası hastaların %0,2’sinde ortaya çıkar.

 

Belirtiler
Gözde ve göz arkasında ağrı, kemozis, pulsatil proptozis, gözde veya kafada üfürüm, görme bozukluğu, çift görme, diğer göz bozuklukları.

 

Tedavi
Etkilenen gözde normal göz hareketleri başarılamıyorsa bile, görmenin korunması istenir çünkü bazı hareket bozuklukları için yapılacak cerrahi tedavi, hareketi daha da azaltabilir.

 

Düşük akımlı KKF’lerin yaklaşık %50’si kendiliğinden tromboze olduğu (pıhtı ile kapandığı) için, görme keskinlik stabil ve göz basıncı ortalama 25’in altında olduğu sürece bunlar gözlenebilir. Yüksek akımlı lezyonlar veya ilerleyici görmede kötüleşme ile birlikte olanlar, genellikle balon embolizasyon (tıkanma) gerektirir.  Akımı tümüyle veya tromboza imkân verecek ölçüde azaltmak amacıyla ayarlanabilir lateks balon şişirilir. 
 

Prof. Dr. Halil İbrahim Seçer

Tlf (Türkiye): 0 532 542 8339

Tlf (Kıbrıs)   : 0 548 842 8339

Bu websitesi Prof. Dr. Halil İbrahim Seçer'in resmi kişisel sayfasıdır. Bu sitede yer alan makale ve videolar izinsiz kopyalanamaz. Kaynak belirtilerek ve bağlantı verilerek alıntı yapılabilir. Bu sitede verilen bilgiler tanısal veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için uzman bir hekime başvurunuz.

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now